+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Drewno klejone – owoc wielu lat doświadczeń

Drewno to używany od wieków materiał budowlany. Dawne domy, mosty, budowle sakralne powstawały w dużej mierze przy wykorzystaniu tego naturalnego surowca. Metodą prób, błędów, a przede wszystkim na podstawie wiedzy z zakresu chemii, fizyki i budownictwa ludzkość nauczyła się obrabiać je w taki sposób, by było nie tylko piękne, ale też niezwykle wytrzymałe. Tak właśnie powstało drewno klejone chętnie wykorzystywane dziś ze względu na wiele zalet, jakimi się charakteryzuje. Przyjrzyjmy się bliżej, co jest w nim takiego niezwykłego.

Co to jest drewno klejone wykorzystywane w budownictwie?

Czym jest zatem klejonedrewnokonstrukcyjne, po które sięgają dziś tak chętnie budowniczowie? Przede wszystkim to produkt naturalny, solidny oraz wszechstronnego zastosowania. Proces jego powstawania zaczyna się od doboru odpowiedniego surowca – może być to sosna, modrzew lub świerk. Następnie jest suszone do poziomu 12% wilgotności. Następnie posortowane wytrzymałościowo lamele skleja się warstwowo, dociska je, obrabia na strugarkach i docina. Stworzone w ten sposób bloki uzyskują niezwykłą wytrzymałość i estetykę, a przez to idealnie nadają się do wykonania dźwigarów, płatwi i innych elementów konstrukcyjnych, urządzeń na placach zabaw, a także elementów dekoracyjnych w ogrodzie.

Klasy drewna klejonego – wytrzymałościowa i jakościowa

Właściwości drewnaklejonego można podzielić ze względu na jego wytrzymałość lub jakość. W pierwszym podziale mamy dostępne następujące klasy: GL24c, GL24h, GL28c, GL28h, GL30c, GL30h, GL32c, GL32h, gdzie GL oznacza odporność na zginanie. C oznacza, że warstwy zewnętrzne wykonane są z lamel o wyższej klasie konstrukcyjnej a warstwy wewnętrzne (nie przyjmujące takich sił jak zewnętrzne) z niższych klas konstrukcyjnych. H oznacza, że wszystkie użyte są tej samej klasy konstrukcjej. Drugi obejmuje klasę przemysłową oraz wizualną. W klasie industrialnej dopuszczalne są pewne defekty estetyczne, jak sinizna, które nie wpływają na wytrzymałość konstrukcyjną. Klasa wizualna pozbawiona jest wad i charakteryzuje się np. naturalnym, jednolitym kolorem elementów, co pozwala na zastosowanie np. do budowy pergol, tarasów i widocznych elementów domów i innych konstrukcji.

Doskonałe właściwości drewna klejonego

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że drewnoklejone warstwowo wykazuje się szeregiem cech, które pozwalają na zastosowanie go niemalże w każdych okolicznościach. Przede wszystkim jest odporne na ogień i czynniki chemiczne. Do tego bardzo trwałe (elementy wytrzymują nawet 1000 lat). Ponadto wykazuje doskonałe właściwości akustyczne, izolacyjne oraz jest łatwe w obróbce. Wykorzystanie drewnaklejonego to także ekologiczne, bezpieczne, ekonomiczne rozwiązanie – proces wytwarzania sprawia, że zastosowane produkty nie wymagają dodatkowych prac konserwatorskich.

Kategoria: