+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Bale drewniane – proces obróbki od A do Z

Domy jednorodzinne wykonane z naturalnych bali drewnianych coraz bardziej zyskują na popularności. Wiele osób decyduje się na ich budowę nie tylko ze względu na szybkość przebiegu procesu całej inwestycji, ale także wysoką trwałość, oszczędność w utrzymaniu oraz przyjazny mikroklimat. Technologia produkcji drewnianych domów jest złożona – jednym z jej najważniejszych elementów jest staranne wyselekcjonowanie najwyższej jakości materiałów i odpowiednia obróbka drewna. 

Obróbka bali drewnianych

Drewno jako naturalny surowiec podlega różnym siłom natury – największym zagrożeniem jest światło słoneczne oraz wilgoć. Aby zwiększyć trwałość materiałów drewnianych, zabezpieczyć je, jak najdłużej zachować ich właściwości, a także zapobiec ewentualnemu pojawianiu się pleśni czy grzybów na powierzchni, należy poddać je odpowiednim procesom obróbki i konserwacji. Do podstawowych działań zalicza się suszenie drewna. Dzięki temu procesowi z drewna usuwane są wszelkie czynniki biologiczne np. grzyby, pleśnie czy inne niepożądane żyjątka. W ten sposób otrzymujemy neutralny produkt w postaci czy to tarcicy konstrukcyjnej, lameli do dalszej obróbki, czy  deski elewacyjnej, listew jak również bali profilowanych czy belek. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość i jakość oferowanych przez nas produktów jest proces strugania czy jak niektórzy wolą heblowania. Czynności te pozwalają uzyskać żądany precyzyjny wymiar, gładką jak lustro powierzchnię oraz dowolny kształt wyrobu.

Solidne drewno konstrukcyjne – podstawa konstrukcji budowlanych i dachowych

Przy budowie domów z pełnych toczonych drewnianych bali ważny jest proces przygotowania materiałów. Można podzielić go na dwie fazy: toczenie oraz wykonanie cięć wzdłużnych i zacięć węgłowych. Do tego celu wykorzystywane są uniwersalne maszyny umożliwiające toczenie oraz frezowanie bali. Nowoczesne urządzenia łączące w sobie wiele funkcji pozwalają na uzyskanie doskonale prostego i gładkiego surowca.

Ochrona toczonych i profilowanych bali drewnianych

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię ochrony drewnianych wyrobów przed biokorozją. Na rynku dostępnych jest wiele dobrej jakości produktów chemicznych pozwalających z jednej strony zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi poprzez głęboką penetrację w głąb drewna, a z drugiej strony nadając powierzchni wykończenie w postaci oczekiwanej barwy i zewnętrznej powłoki ochronno-wykończeniowej. Warto pamiętać o pewnej zasadzie – im ciemniejszy barwnik tym mocniejszy filtr UV. Duże znaczenie ma także sposób przechowywania toczonych oraz profilowanych bali drewnianych. Aby nie narazić wyrobów na uszkodzenia, należy je odpowiednio składować i nie doprowadzać do kontaktu z wilgotną ziemią – w tym celu sprawdzi się wytrzymała folia rozłożona na gruncie, a także folia do przykrywania drewna z góry podczas opadów.

Jako dystrybutor i producent solidnych wyrobów drewnianych, które spełniają wszelkie normy europejskie dotyczące drewna konstrukcyjnego, w DAgMa HOLZ podejmujemy odpowiednie kroki, aby chronić i zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami. Każdy wyrób przechodzi przez proces suszenia oraz profesjonalną obróbkę mechaniczną. Chcesz poznać szczegóły dotyczące naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu.

Kategoria: