+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Zalety drewna skandynawskiego

Budownictwo bazujące na drewnie wciąż nie jest w Polsce tak popularne, jak klasyczne murarstwo. Klienci, którzy zastanawiają się nad wykorzystaniem drewna, często stają przed wyborem – jakiego gatunku surowca użyć? Choć opcji jest wiele, to jeśli stawiasz na najwyższą jakość, wybierz drewno skandynawskie charakteryzujące się szeregiem zalet.

Dlaczego właśnie drewno skandynawskie

Drewno skandynawskie – jak nazwa wskazuje – importowane jest z Półwyspu Skandynawskiego, gdzie panuje surowy, mroźny klimat nieprzyjazny dla ciepłolubnych roślin. Fakt, że stale panują tam bardzo niskie temperatury sprawia, że drzewa rosną wolniej. Niski przyrost roczny w bezpośredni sposób wpływa na lepszą strukturę oraz gęstość materiału. Wysoka jakość cech konstrukcyjnych wynika ze struktury gęstych słojów czyniących materiał znacznie twardszym i bardziej odpornym od zwykłej tarcicy.

Do czego wykorzystuje się drewno skandynawskie?

To właśnie struktura drewna wynikająca z warunków jego wzrostu sprawia, że jest to tak chętnie wykorzystywany surowiec w dziedzinie budownictwa. Jasne, lekko żółtawe drewno świerku skandynawskiego, o prostym kierunku włókien, często stosowane jest do budowy saun fińskich. Główną zaletą tego gatunku jest rzadkie pojawianie się pęcherzyków żywicy. Odpowiednio zakonserwowana konstrukcja może służyć przez długie lata.

Obróbka drewna skandynawskiego przed importem do Polsk

Zanim drewno pozyskane na przykład ze świerków skandynawskich trafi do Polski, przechodzi wieloetapowy proces obróbki. Surowiec jest między innymi sezonowany, suszony komorowo, strugany, a także frezowany. Tak przygotowane drewno cechuje się wieloma zaletami cenionymi przez konstruktorów. Jest nie tylko niezwykle wytrzymałe, ale również stabilne w utrzymywaniu wilgotności na stałym poziomie 18%.

Drewno konstrukcyjne ze Skandynawii

Niski przyrost sprawia, że drewno skandynawskie jest gęstsze – a w efekcie twardsze, bardziej wytrzymałe. Warto wiedzieć też, że dzięki wysokiej gęstości jest także odporne na niekorzystne działanie różnego rodzaju pasożytów czy grzybów. Świerki i sosny importowane zza Morza Bałtyckiego wykorzystuje się między innymi do produkcji mebli, podłóg, boazerii oraz innych elementów aranżacji wnętrza. Dzięki wyjątkowej twardości jest też chętnie stosowane w budownictwie – na przykład do wykonania więźb dachowych, elewacji, konstrukcji szkieletowych domów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat desek z drewna skandynawskiego? Skontaktuj się z nami!

 

Kategoria: