Szalówka to przyjazny środowisku materiał idealny do wykończenia różnego rodzaju budynków – zarówno drewnianych, jak i stawianych w technologii murowanej lub szkieletowej. Właściwie dobrane, odpowiednio pielęgnowane i zaimpregnowane deski elewacyjne nie tylko świetnie się prezentują, ale dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo i ocieplają budynek. Drewniana szalówka jest również chętnie wybierana, ponieważ tworzy estetyczne kombinacje z innymi naturalnymi surowcami – dobrze prezentuje się w połączeniu np. z tradycyjnie otynkowaną ścianą, betonem, kamieniem czy klinkierem.
Jakie gatunki drewna stosuje się do produkcji szalówki?
Deski elewacyjne produkowane są głównie ze świerków, modrzewi lub sosen, a więc gatunków drzew, które dobrze się prezentują i co najważniejsze są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Popularne są również elewacje z drewna egzotycznego, mimo że ich cena przewyższa te wykonane z lokalnych drzew iglastych.
Pielęgnacja elewacji z drewnianej szalówki
Deski elewacyjne, aby przez długi czas stanowiły ozdobę budynku, tworzyły dobrą izolację akustyczną oraz cieplną wymagają odpowiedniej konserwacji. Ważna jest impregnacja roztworami o działaniu owadobójczym, grzybobójczym oraz ogniochronnym. Istotne jest również bejcowanie, które nie tylko nadaje kolor i akcentuje rysunek drewna, ale zwiększa też odporność na promienie UV. Przed korozją biologiczną chroni również lakierowanie i malowanie.
Szalówki drewniane, zanim poddane zostaną konserwacji, powinny być stabilne mechaniczne, odpowiednio strugane i heblowane oraz suszone. Takie przygotowanie materiału gwarantuje jego wysoką jakość i użyteczność przez wiele lat.
Budynki wykończone drewnianą elewacją – rozwiązanie, które wyróżni Twój dom
Drewnianą szalówkę można z powodzeniem stosować do ocieplania i dekorowania domków letniskowych, a także do podkreślania wiejskiego charakteru budynku poprzez montaż desek na całej powierzchni ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych. Szalówkę można również wykorzystać do ozdoby pojedynczych elementów i wybranych fragmentów – tarasu, kolumny czy jednej ze ścian. Drewniana elewacja sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie.