+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Boazeria drewniana dawniej i dziś

Drewniana boazeria może wielu osobom kojarzyć się z popularnym jeszcze kilkadziesiąt lat temu sposobem wykańczania wnętrz, który, choć miał na celu podkreślenie prestiżu gospodarza i stworzenie przytulnej przestrzeni, z czasem całkowicie stracił na znaczeniu. W polskich domach boazeria zmniejszała bowiem przestrzeń użytkową mieszkania, estetyką przypominała sztukę ludową, natomiast jej nadużywanie potrafiło przytłaczać. Dziś jednak drewniane deski na ścianach znów wracają do łask – tym razem w znacznie bardziej eleganckiej, przemyślanej formie. Czym zatem różni się dawna boazeria od nowoczesnej i do jakich wnętrz pasuje najlepiej?

Boazeria drewniana – tradycyjny styl czy ciasne wnętrza?

Drewniana boazeria była wykorzystywana w różnych zakątkach świata od setek lat, ale szczególną popularnością cieszyła się w XVII i XVIII wieku, przede wszystkim w pałacach. Z czasem jednak przeniosła się z wytwornych wnętrz do zwykłych mieszkań, z których znamy ją dziś. Boazeria w polskich domach, zwłaszcza w latach 80., miała za zadanie tworzyć przytulną atmosferę, ale wykorzystywano ją do obijania całych ścian czy sufitów, dlatego ostatecznie pomieszczenia sprawiały wrażenie ciasnych. Ponadto do jej wykonywania stosowano tanie drewno sosnowe, które po pewnym czasie odbarwiało się. Trudno się zatem dziwić, że w drugiej połowie lat 90. Polacy zaczęli rezygnować z boazerii.

Nowoczesna boazeria w stylu rustykalnym i skandynawskim

Na wiele lat o boazerii w naszym kraju zupełnie zapomniano, ale w ostatnim czasie znów zaczyna być wykorzystywana do aranżacji wnętrz, tyle że w doskonalszy sposób. Wynika to w dużej mierze z rosnącej popularności stylu skandynawskiego w mieszkaniach, którego boazeria może stać się znakomitym uzupełnieniem. Szczególnie elegancko prezentują się deski bielone, ale dzięki specjalnym farbom do drewna można nadać im różnorodne kolory. Miłośnicy nieco cieplejszych wnętrz mogą zaś wykorzystać boazerię do zaaranżowania przestrzeni w stylu rustykalnym, zachowując naturalny wygląd desek. Warto jednocześnie pamiętać, by nie powtarzać błędów przeszłości i stosować drewno z umiarem lub w dużych pomieszczeniach.

Jak zaaranżować pomieszczenie z wykorzystaniem boazerii?

Jedną z kluczowych decyzji, które należy podjąć, decydując się na wykończenie pomieszczenia boazerią, jest wybór odpowiedniego drewna. Twardsze i nieco droższe deski pochodzą z takich drzew jak dąb czy mahoń, tańsze zaś pozyskuje się ze świerku lub sosny. Całość należy również zabezpieczyć za pomocą specjalnego lakieru, lakierobejcy albo wosku. Wówczas drewniana boazeria będzie cieszyć nie tylko znakomitym wyglądem, lecz także wieloletnią wytrzymałością. Jeśli zatem szukasz solidnego drewna do swojego mieszkania, zapraszamy do kontaktu z DAgMa HOLZ!

Kategoria: