+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Podbitka drewniana – po co się ją stosuje?

Dach czy taras to jedne z najbardziej widocznych elementów budynku. Aby były estetyczne, a do tego trwałe, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych przed uszkodzeniami, jakim mogłyby ulec np. w wyniku oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych czy przez zwierzęta. Do tego celu wykorzystuje się produkt nazywany podbitką. Co warto o nim wiedzieć?

Zastosowanie drewnianej podbitki dachowej

Zakupione deseczki montujemy na etapie wykończenia budynku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wykonane z tworzyw sztucznych warianty są lżejsze i tańsze niż ich drewniane odpowiedniki. Jednak wybierając podbitkę z naturalnych materiałów mamy gwarancję ładnego wyglądu, oddychalności, jak również dowolności w sposobie jej układania. Do produkcji desek stosuje się drewno sosnowe, modrzewiowe lub świerkowe. Warto też zwrócić uwagę na odporność biologiczną produktu – klasa 1 według normy EN 14915 to najwyższa z dostępnych. Dzięki odpowiedniej technologii wytwarzania taka podbitka jest odporna na działanie grzybów, pleśni oraz insektów.

Jak wybrać odpowiednią drewnianą podbitkę?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w nią w sklepie specjalizującym się tego typu produktach. Odpowiednia wilgotność nieprzekraczająca 14-16%, grubość na poziomie 12-22 mm oraz długość do 6 m to gwarancja, że mamy do czynienia z odpowiednim elementem konstrukcyjnym. Profil desek też może być różny – prosty lub z piórem i wpustem. Sprawdzi się tu również szalówka o niezbyt dużej grubości. Montaż podbitki drewnianej odbywa się na prostopadłych listwach montażowych położonych na krokwiach. Powstałe podczas przybijania szczeliny umożliwiają swobodną pracę wszystkich elementów.

Konserwacja podbitki dachowej z drewna iglastego

Chociaż podbitka dachowa nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą opadową, to jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego trzeba ją konserwować co kilka lat preparatami przeznaczonymi do drewna. Jeśli tego nie zrobimy – zacznie tracić kolor i szarzeć. Z jednej strony konieczność impregnacji to wada, bo pochłania czas oraz środki finansowe, z drugiej – odpowiednio oszlifowana, pomalowana podbitka będzie nawet po latach wyglądała jak nowa.

Jeśli szukasz wysokiej jakości podbitki z drewna o odpowiedniej wilgotności, która będzie nie tylko zabezpieczeniem, ale też prawdziwą ozdobą dachu czy tarasu – wybierz produkty oferowane przez DAgMa HOLZ. Nasi fachowcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą w wyborze odpowiedniego produktu.

Kategoria: