+48 667 677 668
dagma@dagmaholz.com

Blog

Konserwacja domów drewnianych

Nie bez przyczyny popularność budynków o konstrukcji szkieletowej w ostatnich latach gwałtownie wzrosła. Domy z bali drewnianych nie tylko są ciepłe, przytulne i piękne, ale również – w porównaniu z obiektami wznoszonymi w sposób tradycyjny – bardzo szybko je się stawia, co jest dużą zaletą dla przyszłych użytkowników. Jednak wybierając ten typ budownictwa, warto zdawać sobie sprawę z tego, że materiały naturalne wymagają szczególnej troski i ochrony już na etapie produkcji. Drewno konstrukcyjne powinno być poddane odpowiedniej obróbce oraz konserwacji przeciw grzybom. A co z użytkowaniem?

Dobry projekt to podstawa

Stawiając dom szkieletowy, ważne jest, by wziąć pod uwagę wilgotność terenu oraz nasłonecznienie działki. Dzięki temu będziemy wiedzieć, którym ścianom należy baczniej się przyglądać i dodatkowo zabezpieczyć. Jeżeli dopuścimy do rozwoju grzybów domowych w elementach konstrukcyjnych, bardzo trudno będzie je usunąć bez konieczności przeprowadzenia gruntownych prac remontowych. Naruszenie struktury budynku przez osłabienie drewna może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego, jeśli wiesz, że Twój dom może być narażony na zwiększoną wilgotność – użyj specjalnego środka przeznaczonego do konserwacji elewacji drewnianych. Tym samym wspomożesz kroki podjęte przez producenta w celu ochrony bali.

Program konserwacji domów szkieletowych

Każdy dom z drewna powinien przechodzić inspekcję raz w roku. Najlepiej po zimie, gdy bale narażone są na dużą wilgoć, należy sprawdzić bardzo dokładnie wszystkie ściany. W ten sposób będziesz mógł ocenić, czy budynek nadal jest odpowiednio chroniony przez zastosowane środki – zarówno te użyte na etapie produkcji, jak i wszystkie późniejsze, od budowy aż po wykończenie elewacji. Jeśli nie – być może przyda się pomoc fachowców, aby ponownie zabezpieczyć konstrukcję. Przyjmuje się, że gruntowne odnowienie bariery ochronnej powinno mieć miejsce co trzy do siedmiu lat, jeżeli chcemy cieszyć się długowiecznością i niezawodnością budynku.

Nie sadź roślin zbyt blisko elewacji!

Jeśli mówimy o użytkowaniu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Chociaż promienie UV szkodliwie wpływają na szybkość zużywania się drewna, nie należy zacieniać budynku w zbyt dużym stopniu. Przylegające do ścian rośliny zatrzymują wilgoć wewnątrz bali, a tym samym mogą powodować gnicie. Zwróć również uwagę na to, czy zraszacze trawników nie są zamontowane zbyt blisko. Więcej o drewnie na domy szkieletowe dowiesz się z naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

Kategoria: