Drewno w pomieszczeniach kojarzy Ci się tylko z boazerią? Z tego naturalnego materiału można wykonywać wiele innych elementów wystroju wnętrz w niczym nieprzypominających dawnych okładzin ścian lub sufitów. Zarówno w nowoczesnych, stylizowanych domach, jak i tych tradycyjnych, spotkać możemy drewniane akcenty dekoracyjne w różnych postaciach – czytaj dalej, aby sprawdzić, o jakie ozdoby chodzi.
Drewno nad głową
Coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się oryginalne, drewniane detale na sufitach. Dla tych, którzy lubią prostotę, doskonałym rozwiązaniem są naturalne belki, krokwie i listwy z litego drewna, które nie tylko podkreślają płaszczyznę sufitu oraz nadają całemu wnętrzu niebanalnego charakteru, ale mają również za zadanie wzmocnienie stropu. Na szczególną uwagę zasługują również dekoracyjne kasetonowe drewniane stropy z rzeźbionymi elementami.
Drewno pod nogami
Drewniana podłoga to ponadczasowe rozwiązanie i synonim eleganckiego wnętrza. Na wykończenie posadzek drewnianymi parkietami decyduje się coraz większa liczba osób. Nic w tym dziwnego, w końcu takie naturalne drewno o bogatych wzorach i wyszukanej kolorystyce to sposób na uzyskanie idealnej, pięknej i trwałej podłogi dającej efekt ciepła oraz przytulności.
Drewno na ścianach
Niezwykłego klimatu pomieszczeniu nadają deski montowane na ścianach – obecnie modne są zarówno białe kombinacje, gładkie dekoracyjne deski, jak i te przecierane, stylizowane na styl vintage. Popularnym rozwiązaniem są panele drewniane na ścianach, fornirowane okładziny, panele dekoracyjne z efektem 3D, ryflowane panele ścienne, a nawet płyty wiórowe. Projektanci często sięgają również po deski z odzysku, z rozbiórek starych budynków – takie elementy są niepowtarzalne, a wykonane z nich dekoracje ścian, bardzo oryginalne.
Drewno — szlachetny materiał, który warto wykorzystać w aranżacji wnętrz
Drewniane wykończenia wnętrz nie muszą znaczyć wykorzystania wyłącznie elementów z drewna. Takie dekoracje doskonale komponują się również z innymi materiałami – czerwoną cegłą, naturalnym kamieniem, szkłem, metalem, tkaninami o zróżnicowanej fakturze czy lustrami. Właśnie takie połączenia wykorzystywane są przy projektowaniu balustrad czy designerskich mebli.